Doświadczenie od 1975r.

Rok założenia firmy 1994r

Usługi Projektowania,  Urządzania, Pielęgnacji Ogrodów i Terenów Zieleni

Mgr inż. Barbara Nieć Kledzik i syn

O firmie / Certyfikaty / Nasze usługi / Galeria zdjęć prac / Wybrane realizacje / Promocje i gwarancje / Style ogrodów / Kontakt

Automatyczne nawadnianie roślin / Ekspertyzy analizy / Fachowe doradztwo / Inspektor nadzoru terenów zieleni / Inwentaryzacje dendrologiczne roślin / Odśnieżanie parkingów i dachów / Pielęgnacja ogrodów / Projektowanie ogrodów i terenów zieleni również zabytkowych z kosztorysem / Realizacja terenów zieleni / Szkolenia z zieleni/ Układanie kostki brukowej, granitowej / Ile kosztuje ogród?

 

Układanie kostki brukowej, granitowej

Kostka brukowa, granitowa, ładne ścieżki w ogrodzie. 
W ogrodach cenimy sobie naturalność, dlatego do budowy ścieżek wybieramy zazwyczaj materiały takie jak kamień, drewno czy żwir. Nawierzchnie z nich wykonane łatwo wtapiają się w zieleń i ładnie starzeją. Niestety, prawdziwy kamień jest drogi, a żwirowe alejki wymagają nieustannej pielęgnacji. Dlatego coraz częściej zastępuje je kostka z betonu - tania, trwała i łatwo dostępna. Jeszcze niedawno projektanci ogrodów wzdragali się na samą myśl o wykładaniu ścieżek ogrodowych betonem. Nic dziwnego - na rynku królowały wtedy tzw. płyty chodnikowe. Produkowane dziś nawierzchnie z betonu są tak różnorodne, że naprawdę jest z czego wybierać. Tylko trzeba to robić z głową.

Praktyczne i trwałe

Najnowsze technologie pozwalają beton dowolnie formować i barwić, toteż nawierzchnię z kostki nietrudno dopasować kolorystycznie do innych elementów: podmurówki domu, ogrodzenia, schodów, tarasów czy murków oporowych.Podjazdy i miejsca parkingowe dla samochodów wykłada się grubszą (a zarazem droższą) kostką brukową. Na ścieżki i małe placyki najrozsądniej wybrać kostki tańsze, przeznaczone specjalnie do ogrodów. Są mniejsze i cieńsze, nie muszą bowiem znosić dużych obciążeń (np. ciężaru samochodu). Niektóre firmy prócz kostek oferują elementy w kształcie trapezów albo klinów, co ułatwia formowanie łuków. A naturalnie wijące się dróżki są znacznie ładniejsze.

Powierzchnie kostek bywają świadomie postarzane - mają nierówne krawędzie lub wyglądają jak łupany kamień. Inne pokrywa się różnymi rodzajami naturalnego grysu kamiennego (od marmuru po granit), by wyglądały naturalnie i nie robiły się śliskie nawet podczas deszczu.

Tzw. kostki ekologiczne wyposażone w otwory lub boczne wypustki dystansowe. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełnia się ziemią i obsiewa trawą. Można też wprowadzić tam mech albo niskie byliny, takie jak macierzanka czy karmnik ościsty. Dzięki takim zabiegom utwardzony placyk czy ścieżka będzie nadal biologicznie czynny i przepuszczalny dla wody, co w ogrodach ma wielkie znaczenie.

Z uszlachetnionego betonu odlewane są nie tylko kostki, ale także gotowe elementy do budowy małej architektury ogrodowej - krawężniki, stopnice schodów oraz tzw. łamane bloczki na suche murki, fundamenty altanek czy obrzeża ogrodowych studni.

Wybieramy nawierzchnię

Zamiast stosować pomysły prosto z katalogu producenta, lepiej poszukać nawierzchni, która będzie pasowała do indywidualnego charakteru naszego ogrodu i domu. Wskazany jest umiar i dyscyplina kolorystyczna. Pamiętajmy, że w ogrodzie najlepiej sprawdzają się kolory dyskretne, złamane - naturalne barwy ziemi, beże, ciepłe szarości, brunatne albo ceglaste brązy. Wzór nawierzchni powinien być w odpowiedniej skali: im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze powinny być elementy wzoru i same kostki.

Żeby uniknąć nieprzyjemnego dla oka bałaganu, nie należy stosować zbyt wielu kolorów i wzorów. Przecież to nie ścieżka czy placyk grają w ogrodzie rolę główną. Jeśli będą zbyt wyraziste albo bajecznie kolorowe, po prostu przyćmią rośliny. Trzeba także pamiętać, że intensywne barwy (buraczkowa czerwień, mocna żółć, pomarańczowy czy sinoniebieski) źle komponują się nie tylko z zielenią, ale i z większością materiałów budowlanych - klinkierem, dachówką, okładziną z piaskowca, płytkami ceramicznymi (zwłaszcza z klasyczną terakotą).

Kostki z betonu dobrze jest łączyć z innymi materiałami, które przełamią dość sztywny charakter takiej nawierzchni. Mogą to być pola czy pasy wypełnione prawdziwym kamieniem, drobnymi kamyczkami, żwirem, cegłą klinkierową (a jeszcze lepiej rozbiórkową, bo ma zróżnicowaną barwę i ciekawą fakturę). Interesująco wygląda połączenie kostki z drewnianymi belkami, które zaakcentują krawędzie rabat czy stopnie.

Kostka dobrze dopasowana

Warto wydać trochę więcej pieniędzy i zamiast zwykłej kostki wybrać modele naśladujące naturalny kamień. Mogą to być płyty przypominające naturalny piaskowiec , kostki o obłych kształtach i zróżnicowanej wielkości bloczki o nieregularnych i jakby obtłuczonych krawędziach albo nierównej, chropowatej powierzchni Można nawet dostać kostki imitujące.

W otoczeniu domu o wyraźnie miejskim charakterze lub o modernistycznej architekturze dobrze będą wyglądały płytki o regularnym kształcie wykończone naturalnym kruszywem kamiennym, np. płyty tarasowe . W ogrodach w stylu wiejskim albo otaczających domek w typie polskiego dworu najlepiej będą się prezentować kostki naśladujące wygląd dawnych nawierzchni - kocie łby, bruki granitowe lub bazaltowe . Do takich ogrodów pasują także tradycyjne płytki z terakoty w kolorze palonej gliny z porowatą powierzchnią.